ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
khhead.jpg

نکات مهم در مدیریت عادات بد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گاهی هر یک از ما عاداتی داریم که همیشه تلاش می کنیم آنها را تغییر داده یا ترک کنیم. لازم به ذکر است که داشتن عادات بد نشانه ضعف نیست،

بلکه همانطور که از اسمش پیداست نوعی عادت است که با تمرین می توانیم آنها را به عادات خوب تغییر داده و یا آنها را ترک کنیم.

برای اینکه بتوانید زمام رفتار خود را در دست بگیرید و بر تمام عواملی که بر روی شما تاثیر منفی می گذارند غلبه کنید، نیاز به یک برنامه ریزی خوب دارید. در ادامه مقاله نکاتی را برای مدیریت عادات بد معرفی خواهیم کرد.

نکات مهم در مدیریت عادات بد

با رفتار خاصی مشکل خود را بیان کنید

می توانید مشکلتان را با کاهش یا افزایش کاری نشان دهید برای مثال اگر پرخور هستند بهترین کار کاهش مصرف خوراکی های پر کالری است یا اگر اعتیاد بسیاری به دیدن تلویزیون دارید، آنرا کاهش دهید یا ساعات مطالعه خود را افزایش دهید. یکی از راه های ترک این عادات این است که از دیگران کمک بگیریم و یا همیشه کسی را سرلوحه قرار دهیم که مشکل شما را ندارد، دقت کنید که چه کاری در عوض اینها انجام می دهد و سعی کنید مانند او عمل کنید.

فهرستی از دلایل شخصی برای تغییر این رفتارها تهیه کنید

اگر شما این تغییرات را به خاطر جلب رضایت کسی یا به اجبار کسی انجام می دهید بدانید که به نتیجه نمی رسید و در بعضی مواقع ممکن است که به نتیجه دلخواه برسید ولی بعد از مدتی دوباره به عادات قبلی خود باز می گردید. اگر دلایل شخصی خود را یادداشت کنید، مطمئن باشید که نتیجه دلخواه رسیده و هرگز به عادات قبل باز نخواهید گشت.

اطلاعات اولیه خود را یادداشت کنید

سعی کنید همیشه عواملی را که بر تصمیم شکا تاثیر مثبت می گذارند را یادداشت کنید. به این معنی زمانی که تصمیم می گیرید که ورزش کنید، اگر در جمع دوستانتان بیشتر ورزش می کنید و انگیزه و انرژی لازم را دارید، برنامه خود را با دوستانتان هماهنگ کنید و گروهی ورزش کنید.

اهداف اختصاصی خود را بیان کنید

این مورد به این معنی است که حرف های را که می کویید و به آنها عمل نمی کنید را کنار بگذارید مانند این که می گویید از شنبه روزی یک ساعت ورزش می کنم ولی زمانش که می رسد می گویید از فردا شروع می کنم چون امروز کار دارم. سعی کنید برای خود برنامه منظمی داشته باشید و حتما به آنها عمل کنید، برای مثال تصمیم میگیرید که هرروز کمی پیاده روی کنید برای این کار باید از کم شروع کنید به این معنی که برای شروع به مدت یک هفته روزی نیم ساعت پیاده روی کنید و کم کم آنرا بیشتر کنید و آنها را یادداشت کنید.

برنامه خود را ارزیابی کنید

پس از چند هفته که برنامه ای را که برای خود در نظر داشتید و تمام موارد ذکر شده در مورد قبل را یادداشت کردید، این یادداشت ها را با اطلاعات اولیه خود مقایسه کنید. هدف احتصاصی که برای خود در نظر گرفته اید در این مرحله به شما نشان می دهد که چه انتظاری باید از خود داشته و چه کارهایی باید انجام دهید.

در این مقاله نکات و کارهایی که به شما در مدیریت و ترک عادات بد کمک می کند را ذکر کردیم، امیدواریم که مفید واقع شود و به کمک اینها بتوانید عادات بد خود را ترک کنید.

دکتر خندان


طراحی و پشتیبانی توسط آژانس خلاقیت توس رسانه