ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *
کد امنیتی *
Reload Captcha
khhead.jpg

چگونه عادات بدمان را ترک کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین رازهای موفقیت، ایجاد عادات خود و ترک عادات بد روزانه است. حتما تاکنون مقالات و مطالب زیادی راجع به عادات بر مطالعه کرده اید

اما آیا به عادات بد خودتان که مانع پیشرفتتان شده اند فکر کرده اید؟ آیا اهمیت آنها را در نظر گرفته اید؟ در این مقاله راهکارهایی برای ترک عادات بد به شما معرفی خواهیم کرد.

بر اساس تحقیقات دانشمندان، دو تا هشت ماه زمان می برد تا فرد عادات بد خود را کنار گذاشته و به حالت مثبت رفتار کند، بنابراین دلیلی برای ناامیدی نیست، شما هنوز 8 ماه فرصت دارید. ترک عادات بد و منفی باعث بهره وری بیشتر، مدیریت بهتر زمان، پیشرفت مفیدتر و سریعتر و همچنین تفکری مثبت تر خواهد شد.

به عادت بر خود آگاه باشید

خود آگاهی می تواند تاثیر زیادی بر ترک عادت شما داشته باشد، این یعنی شما می دانید که کاری که انجام می دهید و همچنین عادتتان منفی و بد است اما در حال ترک آن هستید، به همین ترتیب بیشتر ترغیب به ترک آن خواهید شد. دانستن و آگاهی راجع به عادت بدتان باعث ایجاد انگیزه برای ترک و رعایت بیشتر خواهد شد. این آگاهی همچنین باعث می شود تا شما رفتار و واکنش و حتی احساساتتان را به سمت دیگری سوق دهید.

برای ترک عادات برنامه ریزی داشته باشید

برای رهایی از یک عادت بد باید آنرا با عادت خوب جایگزین کنید، یعنی شما اگر می خواهید خواب زیاد سر صبح را ترک کنید، باید سحر خیز شدن را جایگزین آن کرده و آنرا دنبال کنید. به همین ترتیب می توان به مرور زمان برنامه منظم و مفیدی برای ترک عادات بد و همچنین جایگزین عادات خوب پیش گرفت. زمانی که برنامه ریزی منظم و مرتبی داشته باشید، ذهنتان نیز آرام می شود.

راه حل جایگزین تعیین کنید

اگر به صورت جدی تصمیم به ترک عادت خود گرفته اید حتما باید به فکر عمل نکردن برنامه ریزیتان نیز باشید، یعنی به این فکر کنید که اگر برنامه ریزی تان عمل نکرد و شما همچنان به عادت بد خود ادامه دادید، چه خواهد شد؟ قطعا باید تنبیه ویژه ای برای هر اشتباه خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای هر عادت بد، تنبیه خاص خود را در نظر گرفته و در آن ثابت قدم باشید، سعی نکنید خودتان را گول بزنید، ترک عادات بدتان بخشی از مسیر موفقیتتان است پس نباید آنها را نادیده بگیرید.

به خودتان یادآوری کنید

گاهی اوقات شاید آنقدر درگیر کار و درستان باشید که فراموش کنید قصد داشتید عادات بدتان را ترک کنید. برای جلوگیری از این موضوع باید یادآور برای خود درست کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید از فکر کردن به مسائل منفی جلوگیری کنید، می توانید برای خود هشدار تنظیم کرده و در آن بنویسید که "به 5 اتفاق مثبت فکر کن" در این صورت ناخودآگاه ذهن شما به سمت مسائلی می رود که برای شما خوشایند است و خوشحالتان می کند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و منجر به ترک عادات بدتان شود.

دکتر خندان

 


طراحی و پشتیبانی توسط آژانس خلاقیت توس رسانه